Türk Kültürü ve Musikisi Derneği Bolvodin`de

Son Güncelleme: Cuma, Temmuz 21st, 2017 | Kategori: TÜRK MUSIKÎSİ| Etiketler:

ZAMAN gazetesi 1 Eylül 1989 CUMA tarihli “Kültür-Sanat” sayfasından; 
 
           Türk Kültürü ve Musikisi Derneği üyeleri konser verdi
                Bolvadin, Tasavvuf Müziği’ne doydu
TANER DRAMAN
 
                                     Bugün tasavvuf musikisi icra edilen salonda
                                     önceki yıllarda dansöz oynatıldığını belirten
                                     Belediye Başkanı Etem Kelekçi, “Böyle dini bir
                                     musiki topluluğu Bolvadin’de ilk defa sanatını
                                     icra etmektedir” dedi”
     Belediyenin özel davetlisi olarak Bolvadin’e giden Türk Kültürü ve Musikisi Derneği üyeleri Bolvadinliler’e güzel bir tasavvuf musikisi konseri verdiler.  Doç. Dr. Cahit Atasoy başkanlığındaki 20 kişilik heyet 3 bölümden meydana gelen konserde Türk Tasavvuf Musikisi sunarak sanatseverlerin takdirlerini topladılar. İlk bölümünde Bolvadin ve Afyon yöresinin iilahilerinin de yer aldığı konserde daha sonra askerî musikiden örnekler icra edildi.
       Tasavvuf musikisindeki muhtevanın Bolvadin’de hâkim olması dileğinde bulunan Belediye Başkanı Etem Kelekçi, Doç. Dr. Cahit Atasoy başkanlığındaki Türk Kültürü ve Musikisi Derneği’ni Bolvadin’e davet etmelerinin sebebini açıklarken şunları söyledi:
“Türk tasavvuf musikisi ikibin yıldanberi Türk’ün töresini, kültürünü ve şahsiyetini yaşatmaktadır. Milletimiz onun kişiliğini yapan bu sanat ile daima iç içe olmuştur. Sayın Cahit Atasoy ve ekibi bu sanatın yaşatılmasında ve yayılmasında emeği geçen gönül erleridirler. Bu bakımdan kendilerini Bolvadin’e davet ederek bizlere konser vermelerini rica ettik.”  Bugün tasavvuf musikisi icra edilen salonlarda daha önceki yıllarda dansöz oynatıldığını belirten Belediye Başkanı Etem Kelekçi “Böyle dinî bir musiki topluluğu Bolvadin’de ilk defa sanatını icra etmektedir”dedi.
       Türk Tasavvuf Musikisi aşığı çeşitli meslek mensubu amatör ruhlu şahsiyetlerin bir araya gelerek Doç. Dr. Cahit Atasoy yönetiminde icra ettikleri konserde ayrıca Nail Kesova tarafından bir de sema gösterisi yapıldı. Büyük ilgi çeken gösteriyi Bolvadinliler uzun süre alkışlıyarak takdirlerini belirttiler.
       Bolvadin Müzesi’ndeki konsere şu sanarçılar iştirak ettiler. Doç. Dr. Cahit Atasoy, Oktay Özerden, Mehmet Yararer, Nadir Şen, Nevzat Pamukçu, Ali Çekici, Nejat Yertut, Mithat Arısoy, Emre Ömürlü, Salih Zeki Ayan, Erdoğan Akkanat, Erdal Türkmaya, Nail Kesova, Fatma Adile Başer, Cemal Kağıtçı, Selahattin Yılmaz, Cahit Öney, Hakan Hataylı, Ahmet Alpöz.
    NOT: 1)Koro ve ve ayrıca sema gösterisinin fotoğrafları…
(Visited 48 times, 1 visits today)

İlgiliMakaleler:

  • İlgili Makale bulunamadı!..


RSS 2.0 ile yeni eklenen yorumları takip edebilirsiniz. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.